.RECENZJE · Wyd. Bukowy Las

„Niedoskonały cud” Andrea De Carlo

niedoskonalycud

Autor: Andrea De Carlo
Tytuł: Niedoskonały cud
Tytuł oryginału: L’imperfetta meraviglia
Seria: Kochaj i gotuj
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron: 344

W prowansalskim miasteczku włoszka Milena Migliari prowadzi lodziarnię, w której realizuje autorskie pomysły. Jej dzieła to niedoskonały cud, bo prędzej czy później lody zostają zjedzone albo się po prostu rozpuszczają. Zupełnie jak uczucia w związku dwojga ludzi. Dlatego Milena zrezygnowała z układów z mężczyznami i od kilku lat dzieli życie z przyjaciółką Viviane. Wszystko zmienia się, kiedy na koncert do sennego miasteczka przyjeżdża angielski rockman Nick Cruickshank. W pewnym momencie ich drogi się przecinają. W ciągu zaledwie trzech dni rozwój wypadków przyspiesza, zamieniając się w wir ekscytujących zdarzeń.

Gdybyście mogli wybrać smak lodów, jaki byście wybrali? Klasyczne śmietankowe, waniliowe, czy czekoladowe? A może chcielibyście skosztować czegoś, czego do tej pory nie próbowaliście? Być może odkrylibyście nowy smak… Wasz ideał…? A gdyby te poszukiwania otworzyły Wam oczy na inne sprawy dotyczące Was i Waszej przyszłości? Waszych uczuć?
Szczególnym uwielbieniem darzę książki opowiadające o jedzeniu i nie mam tu na myśli książek kulinarnych, a powieści, gdzie jedzenie przeplata się z ciekawie skonstruowaną fabułą… Czy Niedoskonały cud taką lekturą się okazał?

Przyznam, że początek troszeczkę mnie zmiażdżył, a w szczególności rozdziały poświęcone Nickowi. Wydawały mi się mdłe, nijaki i w ogóle niepasujące do barwnych i żywych rozdziałów poświęconych Milenie. Do czasu… Mniej więcej w połowie całość zaczęła nabierać dla mnie sensu i niecierpliwie przewracałam kolejne strony, by poznać zakończenie tej nietypowej historii. A zakończenie jest zaskakujące. To znaczy nie tylko ono, bo i 2 rozdziały je poprzedzające… będące totalnym przeciwieństwem całości, ponieważ Niedoskonały cud jest stonowaną powieścią, akcja raz zwalnia, raz delikatnie przyspiesza… zaś wspomniane dwa rozdziały są nieopisanie dynamiczne, pełne dzikich emocji i bluzgów, przy których uśmiałam się do łez.

W książce przeważają opisy. Początkowo są one nieco męczące – głównie część z Nickiem – niemniej, z czasem lektura staje się o niebo przyjemniejszą, nabierają one bowiem lekkości, która utrzymuje się aż do końca.

Bohaterowie wykreowani przez autora są osobami zagubionymi. Początkowo rozmywają się na tle opisywanych wydarzeń, jednak stopniowo zaczynają nabierać barw i smaków, zbliżając się do odnalezienia siebie i swojej życiowej ścieżki.
Nie brakuje również licznych postaci pobocznych, mniej lub bardziej istotnych, które tworzą iście tęczową plejadę charakterów, dodających powieści, niewątpliwie, pazura.

W swojej powieści autor „omawia” kilka tematów ciągle kontrowersyjnych, a mianowicie homoseksualizm. Ponadto porusza wątek in vitro i to w odniesieniu do pary homoseksualnej. Można powiedzieć, że dość krzykliwie, ale… mimo wszystko ukazuje, iż życie takich par na co dzień nie różni się niczym od życia par heteroseksualnych. Każdy bowiem na swojej drodze napotyka problemy… To samo tyczy się potomstwa… Autor przedstawia mniej więcej, jak wyglądają przygotowania do takowego zabiegu i jak to wygląda od strony formalnej…
Na przykładzie Nicka Andrea De Carol pokazuje, że ważne jest realizowanie swoich marzeń i planów, a nie przytakiwanie na pomysły innych i zatracenie w tym własnego „ja”…

Podsumowując: Niedoskonały cud to powieść, przy której będziecie się dobrze bawić, o ile dacie jej szansę się rozkręcić. To intrygująca obyczajówka, której finał w teorii można przewidzieć, zaś w praktyce nie jest ono już takie oczywiste. Jeśli zatem macie ochotę na historię nieco trudniejszą pod względem tematycznym, gdyż nie boicie się wyzwań i macie ochotę poznać tajemnicę lodów Mileny… Sięgnijcie po tę powieść.

Polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s