.RECENZJE · Wyd. Bukowy Las

„Królowa zbrodni” Andrew Wilson

 

Autor: Andrew Wilson
Tytuł: Królowa zbrodni
Tytuł oryginału: A Talent for Murder
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron: 304

 

Londyn, grudzień roku 1926. Agatha Christie, przyjechawszy do Londynu na spotkanie ze swoim agentem literackim, stoi na peronie metra pogrążona w ponurych rozmyślaniach wywołanych romansem jej męża Archiego. Nagle czuje lekkie pchnięcie w plecy i traci równowagę. Już ma upaść na tory, gdy w ostatniej chwili ktoś przytrzymuje ją mocno, ratując przed nadjeżdżającym pociągiem. Tak rozpoczyna się sekwencja przerażających wydarzeń, gdyż okazuje się, że jej wybawca nie jest bynajmniej aniołem stróżem, lecz podstępnym szantażystą i manipulatorem. Agatha musi użyć całej swojej inteligencji i pomysłowości, by przechytrzyć przeciwnika, który chce zmusić ją, by wykorzystała swój geniusz do popełnienia morderstwa w jego imieniu.

 

Osobę Agathy Christie znają chyba wszyscy. Do tej pory pierwszym skojarzeniem było – autorka kryminałów, a co, jeśli pisarka została uwikłana w zbrodnię i sama stała się bohaterką kryminału… autorstwa szaleńca, który zaplanował zbrodnię doskonałą… na pewno?

 

Przeczytałam sporą część powieści Agathy Christie. Znaczna część była lekturą satysfakcjonującą i ciekawą, nieliczne jej tytuły uznałabym za słabe, ale… Królowa zbrodni jest powieścią, w której to ona staje się bohaterką. Ba! Powieść ta oparta jest na faktach, a konkretnie na zaginięciu pisarki, której dziesięciodniowa „nieobecność” do dnia dzisiejszego nie została wyjaśniona… Tak więc Andrew Wilson, korzystając z pewnych faktów dotyczących jej życia, stworzył historię, która mogłaby być rozwiązaniem zagadki… czy prawdopodobnym? Oceńcie sami…

 

Królowa zbrodni jest powieścią niezwykle klimatyczną. Autorowi udało się świetnie oddać klimat lat dwudziestych XX wieku, a lekki styl, jaki niewątpliwie posiada Andrew Wilson, sprawia, iż książkę czyta się z niebywałą przyjemnością, pozwalając przenieść się do czasów, w których rozgrywa się akcja. Plastyczny język i umiejętnie konstruowane opisy pozwalają nieomalże zobaczyć to, co prawdopodobnie widziała wówczas Christie i pozostali bohaterowie tego kryminału.

 

Książka chwilami jest dość przewidywalna, niemniej wątki poboczne i sposób, w jaki autor buduje napięcie, miejscami potrafi pozytywnie zaskoczyć. Dodatkowo to, jak autor miesza ze sobą wątki, dodaje powieści dynamizmu, który koniec końców przekłada się na szybkość czytania i przyjemność z lekkiej, niewymagającej lektury.

 

Bohaterowie wykreowani przez autora są postaciami cechującymi się wyrazistością. W związku z tym, iż powieść osadzona jest w latach dwudziestych ubiegłego wieku, w postaciach „czuć” ten czas, jednocześnie zachowują oni [bohaterowie] pewnego rodzaju naturalność.

 

Podsumowując: Królowa zbrodni jest obowiązkową lekturą dla fanów Agathy Christie, niemniej jednak fani szeroko rozumianych kryminałów również nie będą zawiedzeni lekturą. Zwłaszcza jeśli mają ochotę na lekką niezobowiązującą historię, przy której odpoczną po trudach dnia codziennego.
Londyn 1926, Agatha Christie i tajemnicze zaginięcie – historia, którą koniecznie musicie przeczytać… 🙂

 

 

Polecam!

 

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s