.RECENZJE · Wyd. Bellona

„Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność” Iwona Kienzler

 

Autor: Iwona Kienzler
Tytuł: Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 392 

 

Kiedy oświadczał się jej brytyjski następca tronu, zrobił to w ogrodzie swojej wieloletniej kochanki. „Czuję się jak owca prowadzona na rzeź i wiem, że nic nie mogę zrobić. To wesele to najgorszy dzień w moim życiu. Gdybym to ja mogła decydować – chciałabym, żeby zabrał swoją kobietę i zniknął z mojego życia” – zwierzała się jeszcze przed ślubem, na który czekał cały świat.
Stała się prawdziwą inspiracją i natchnieniem dla setek milionów ludzi, ale w życiu prywatnym przez kolejnych piętnaście lat żyła w cieniu innej kobiety, którą w poczuciu rozpaczliwej bezradności nazwała rottweilerem
. Jej tragiczna, tajemnicza śmierć, kiedy w końcu odnalazła miłość u boku innego mężczyzny, do dziś budzi olbrzymie kontrowersje.

 

Publikacji o Księżnej Dianie powstało wiele, ta zaś jest pierwszą polską biografią, o czym informuje czytelnika napis na tyle okładki. Iwona Kienzler słynie z książek, które przybliżają znane osobistości… w różnym stopniu… Jak było tym razem?

 

Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność patrząc pod kątem czytelniczym, jest lekturą lekką, którą czyta się szybko, jak dobrą obyczajówkę z wątkiem sensacyjnym. Autorka słynie z przyjemnego stylu, który w tym wypadku dał nieco bajkowego uroku snutej opowieści o Królowej Ludzkich Serc, co przekłada się na pozytywny odbiór tej pozycji.

 

Iwona Kienzler przybliża czytelnikom postać Księżnej Walii, kobiety pełnej zarówno zalet, jak i wad. Odkrywa na kartach skrywane tajemnice z życia głównej bohaterki, które głównie skupiła na romansach, w jakie wdawała się Diana. Owszem nie brakuje tutaj informacji o narodzinach i czasie „przed Karolem”, niemniej znaczna część publikacji lawiruje między sercowymi rozterkami Księżnej. Kreuje przed czytelnikami wyrazisty obraz kobiety zagubionej, zakompleksionej w dodatku chorującej na bulimię, która nie potrafiła odnaleźć się w dworskich realiach, a i Książę Karol przyłożył się znacznie do jej desperackich prób odnalezienia w życiu zainteresowania ze strony mężczyzny połączonego ze szczerym uczuciem.

 

Jedyną rzeczą, jaka mi nie odpowiadała w tej książce to kilkukrotne odejście przez autorkę od „głownego tematu”, informacje bowiem o tym, iż jeden z synów króla Jerzego V był gejem, czy też biseksualistą zdecydowanie dalece związane są z postacią Księżnej Diany.

 

Książka opatrzona jest kilkoma zdjęciami m.in. Księżnej, jak również bibliografią, na której opierała swoją książkę Iwona Kienzler. Każdy z rozdziałów opatrzony jest także przypisami, chętni, którzy zechcieliby zgłębić wiedzę na temat rodziny królewskiej i samej Diany, z pewnością będą mieli z czego skorzystać.

 

Podsumowując: Pierwsza polska biografia Księżnej Diany jest lekturą łatwą w odbiorze, szybką w czytaniu oraz ciekawą, zwłaszcza dla osób zainteresowanych życiem Księżnej Diany. Będzie przyjemnym wstępem do zgłębiania wiedzy na temat Windsorów i Księżnej, która wywróciła ich życie do góry nogami.

 

 

Polecam.

 

 

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s