.RECENZJE · Wyd. OMGBooks

[PRZEDPREMIEROWO]„Najlepszy powód, by żyć” Augusta Docher

PREMIERA 27-09-2017

 

 

Autor: Augusta Docher
Tytuł: Najlepszy powód, by żyć
Wydawnictwo: OMGBooks
Liczba stron: 362

 

Dominika budzi się po kilku dniach.
Wie, że to był wypadek, a ukochany ojciec wcale nie chciał jej zabić.
Teraz, kiedy on jest w więzieniu, ona leży w szpitalu i walczy o życie.
Chociaż właściwie, to inni walczą za nią, ponieważ ona się już poddała.
Ale to, co miało być końcem, okazuje się być początkiem…
Przewrotny los stawia na jej drodze ambitnego młodego lekarza, który dostrzega w niej coś więcej niż tylko pacjentkę. Gdy on będzie leczył jej ciało, jego brat Marcel, czarna owca szanowanej rodziny, spróbuje uleczyć jej duszę.
Tylko czy to jest w ogóle możliwe? Czy pęknięte serce potrafi jeszcze kochać?
I czy ktoś, kto ma tyle powodów, by się zabić, odnajdzie ten jeden, by żyć?

 

Kolejne spotkanie z twórczością Augusty Docher (vel Beaty Majewskiej) pozytywnie mnie zaskoczyło. Wreszcie miałam okazję przeczytać powieść jej autorstwa, od której nie chciałam odrywać się choćby na chwilę i, która do samego końca przyjemnie zaskakiwała. 

 

Najlepszy powód, by żyć to debiut autorki w gatunku New Adult. Debiut udany – bez dwóch zdań. Augusta Docher zaskakuje ciekawym pomysłem na fabułę, intrygującymi postaciami oraz lekkością łączenia wątków (problemów bohaterów) w spójną całość.
Tym razem historia wciągnęła mnie już od pierwszych stron i z ogromną ciekawością poznawałam następujące po sobie wydarzenia…

 

Jak przystało na gatunek New Adult, tak i Najlepszy powód, by żyć naszpikowany jest problemami „młodych dorosłych”. Poza głównym wątkiem – zdrowie głównej bohaterki jej rekonwalescencja fizyczna, ale i psychiczna, będziecie mieli okazję zmierzyć się z miłością, ale miłością szeroko rozumianą… nie tylko tą pomiędzy kobietą a mężczyzną, ale także miłością między rodzicami a dzieckiem. Autorka sprawie wykreowała te dwa różne jej obrazy, przedstawiając „jasną i ciemną stronę” tego uczucia.
Wyrazy uznania za bardzo realistycznie opisane sceny leczenia oparzeń u głównej bohaterki, sama przerabiałam oparzenia II stopnia (w moim wypadku twarzy i klatki piersiowej), autorce udało się uchwycić w słowach ból i emocje towarzyszące pacjentowi, jednocześnie nie czyniąc ich [opisów] bardzo drastycznymi.

 

W najnowszej powieści Augusta Docher zastosowała narrację pierwszoosobową, dzięki temu zabiegowi czytelnik poznaje bohaterów, ich myśli. Pozwala to na swego rodzaju, ujrzenie wydarzeń oczami bohatera, możliwość poczucia tego, co czuje w danej chwili postać…
Dodatkowo podział na „Przedtem” i „Teraz” nadaje historii głębi i umożliwia pełniejsze zrozumienie bohaterów oraz samych wydarzeń.

 

Postaci wykreowane przez autorkę są bardzo realni. Ma się wrażenie, że w realnym życiu istniałaby szansa na ich spotkanie, na zaprzyjaźnienie się i wkroczenie w ich życie.
Jedynym małym minusem jest „stylizacja” języka Marcela. Zdecydowanie mniej „slangu” więcej „poprawnej polszczyzny” i chłopak byłby idealny… 🙂
Niemniej większość bohaterów tej powieści wzbudza sympatię, choć oczywiście czarny charakter również się pojawia…

 

Podsumowując: Najlepszy powód, by żyć to powieść, która wywołuje wiele emocji, poprzez feerię poruszanych „problemów”. Znajdziecie tutaj i smutek, złość, rozczarowanie, ale też radość, zrozumienie i szczęście… Spędzicie miło czas, decydując się na lekturę tej powieści, jest to bowiem niezmiernie szybko czytająca się historia, a wówczas może i Wam uda się odnaleźć najlepszy powód, by żyć… 🙂

 

 

 

Gorąco polecam!

 

 

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu OMGBooks oraz autorce, Auguście Docher

 

 

Powieść możecie zamawiać w przedsprzedaży na empik.com

Jedna myśl na temat “[PRZEDPREMIEROWO]„Najlepszy powód, by żyć” Augusta Docher

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s