.RECENZJE · Wyd. Bellona

„Ignacy Paderewski – ulubieniec kobiet” Iwona Kienzler

 

 

Autor: Iwona Kienzler
Tytuł: Ignacy Paderewski – ulubieniec kobiet
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 360

 

Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą. Choć Paderewski miał wyjątkową łatwość zdobywania sympatii innych, swoją oszałamiającą karierę zawdzięczał w głównej mierze… kobietom. To one, jego muzy, żony i kochanki praktycznie go stworzyły, czyniąc z niego gwiazdę międzynarodowego formatu. A kobiet było w jego życiu wiele, bowiem ten niewysoki mężczyzna z burzą rudych włosów na głowie, jak przysłowiowy magnes przyciągał przedstawicielki płci pięknej i to nie tylko te urodziwe, lecz także te wpływowe, ale przede wszystkim obdarzone niebanalną osobowością. Dla niego zdradzały i porzucały mężów, wykorzystywały znajomości, by ułatwić mu karierę.

 

Nieczęsto sięgam po książki z gatunku biograficznych, biografie nie są bowiem moim konikiem, niemniej od czasu do czasu znajduje się tytuł, który zainteresuje mnie na tyle, bym była skłonna zabrać się za jego lekturę… zwłaszcza jeśli zapowiada historie miłosnych romansów… Jeśli…

 

Ignacy Paderewski – ulubieniec kobiet, jak zasugerowałam się tytułem, miał dotyczyć kobiet, jakie przewinęły się przez życie sławnego Polaka. I tego mi tutaj brakło. Owszem było co nieco o jego małżonkach, przyjaciółkach, choć dużo bardziej pasowałoby napisać „przyjaciółki”… Niemniej było zbyt ogólnikowo, zbyt nijak – niby coś, ale nie do końca. Liczyłam na jakieś smaczki, drobne skandale i pikantne szczegóły romansów… Niestety tego jest jak na lekarstwo…

 

Co zatem znajdziemy w książce? Historię herbu Paderewskich, a raczej anegdotę, która miałaby być jej wytłumaczeniem… Poznamy historię Ignacego od narodzin… do śmierci… jego sinusoidalną historię kariery muzycznej…  pianistycznej… oraz to, co związane z jego działalnością polityczną na rzecz Polski.
A wszystko to ujęte przystępnym i lekkim językiem, dzięki czemu książkę tę czyta się dość szybko, a lektura sama w sobie jest dość interesująca… Można rzec, że to fajny zarys biografii Ignacego Jana Paderewskiego, człowieka o bogatej historii i wielu zainteresowaniach… która z pewnością, dla zainteresowanych, będzie bodźcem do zgłębienia innych pozycji dotyczących życia naszego pianisty.

 

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które każdorazowo opatrzone są przypisami. Na końcu zaś możecie zapoznać się z bibliografią, która przybliży Was do odkrywania kolejnych tytułów dotyczących Paderewskiego.

 

Podsumowując: Ignacy Paderewski – ulubieniec kobiet to dość pobieżna biografia pianisty, dla tych, którzy zaczynają poszukiwania informacji na temat Paderewskiego, będzie z pewnością przyjemnym wstępem do zgłębiania wiedzy o tym sławnym Polaku.
Jeśli więc macie ochotę rozpocząć podróż przez życie Ignacego Jana Paderewskiego – ta pozycja z pewnością przypadnie Wam do gustu, dzięki przystępnemu językowi, który przedkłada się na przyjemność z czytania… 🙂

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s