.WYWIAD

Wywiad: Agata Czykierda-Grabowska

Wraz z Moniką z ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com zapraszam na nowy wywiad. Tym razem pod lupę wzięłyśmy Agatę Czykierdę-Grabowską, autorkę Wszystkie twoje marzenia, która szykuje się do wydania kolejnej powieści w trybie self-publishingu… Jesteście ciekawi, co miała nam do powiedzenia? 🙂

Zapraszam!

zawijas

 

1. Skąd czerpie Pani pomysłu na kolejne powieści?

Inspiruje mnie muzyka, która staje się tłem dla najbardziej emocjonujących fragmentów w moich książkach. Czasami jakiś film, czy książka sprawi, że w mojej głowie pojawia się konkretny pomysł. Innym razem to osoba spotkana w autobusie, dla której w głowie układam gotowy scenariusz. W skrócie: inspiruje mnie wszystko.

 

2. Do tej pory książki Pani autorstwa to gatunek New Adult, wyobraża sobie siebie Pani w innym gatunku, np. fantasy? 

Mam pomysł na kryminał, zaczęłam pisać coś z pogranicza fantasy oraz zabrałam się za horror, ale wciąż odkładam te pomysły na potem, ponieważ brakuje mi czasu.

 

3. Gdyby zaproponowano Pani napisanie książki w duecie… z kim chciałaby Pani ją napisać?

Ostatnio rozmawiałyśmy na ten temat z Melissą Darwood, co prawda w żartach, ale kto wie 😉

 

4. Dotąd wydała Pani trzy swoje powieści. Która z nich jest najbliższa Pani sercu?

Wszystkie moje książki i opowiadania są mi bardzo bliskie, ale chyba już na zawsze największym sentymentem będę darzyła „Kiedy na mnie patrzysz”, ponieważ to z tą książką rozpoczęłam swoją przygodę z pisaniem.

 

5. Padł „zarzut” jakoby w każdej Pani powieści pojawiał się motyw samochodu rozpoczynający powieści… Czy jest zatem Pani miłośniczką tych czterokołowy zabawek? 

Zrobiłam to zupełnie nieświadomie, a chodziło mi bardziej o możliwość połączenia dwójki ludzi bez wprowadzania nierealnego i oklepanego motywu miłości/przyjaźni od pierwszego wejrzenia. W prawdziwym życiu tak się dzieje, ludzie muszą się spotykać, poznawać, czasami dojrzeć do uczuć.
6. Czy posiada Pani jakieś cechy wspólne z którąś z bohaterek Pani książek?

Nigdy nie tworzyłam moich bohaterów na wzór realnych osób. Jeśli chodzi o moje  żeńskie postacie, to starałam się unikać tworzenia mojego alter ego ;).Nie da się jednak całkowicie uniknąć wplecenia w charakter bohaterki jakichś swoich cech np. poczucia humoru 😉

 

7. Bohaterowie Pani powieści – Kamil oraz Dominik różnią się pod wieloma względami. Pod względem osobowości, charakteru, doświadczeń życiowych. Jeśli mogłaby Pani spędzić jeden dzień z którymś z nich, to którego z chłopaków by Pani wybrała?

Bardzo ciekawe i wbrew pozorom trudne pytanie. Jeśli miałby być to tylko jeden dzień, to myślę, że wybrałabym Kamila, bo jest bardziej zwariowany i zabawniejszy, a ta ostatnia cecha jest dla mnie najbardziej pociągająca J. Nie oznacza to, że nie chciałabym spotkać się z Dominikiem, ale jemu chciałabym poświęcić więcej, niż jeden dzień J

 

8. Czy jest Pani tak samo utalentowana w kwestii wypieków babeczek, jak główna bohaterka Wszystkie twoje marzenia?

Jestem w tym totalnym przeciwieństwem Mai. Nie potrafię piec, a wszelkie podjęte w tym temacie próby, skończyły się niepowodzeniem.
9. Może Pani nam zdradzić skąd akurat taki tytuł kolejnej Pani książki – „Pod skórą”?

Mówi się czasami, że ktoś wszedł nam pod skórę i właśnie to jest motywem przewodnim. I chociaż to powiedzenie ma trochę pejoratywny wydźwięk, myślę, że idealnie odzwierciedla relację głównych bohaterów.

 

10. Przygotowuje się Pani do wydania książki w trybie self-publishing, co spowodowało, że zdecydowała się Pani na ten krok? Czy posiada Pani jakieś obawy, wątpliwości w związku  z takim rozwiązaniem?

Zdecydowałam się na ten krok, ponieważ praca z wydawnictwem bardzo mnie ogranicza. Nie mogę wydawać w innych wydawnictwach, a jednocześnie OMG Books może mi zaproponować wydanie tylko jednej książki w roku. Nie chciałabym być w ten sposób blokowana. Zdawałam sobie jednocześnie sprawę, że współpraca z każdym innym wydawnictwem będzie wyglądała podobnie. Postanowiłam sobie, że zaryzykuję i wydam książkę sama. Co do drugiego pytania, to oczywiście mam obawy, ale nie są one na tyle duże, żeby mnie od tego odwieść. Mam bardzo realne oczekiwania i myślę, ze to jest klucz do sukcesu: nie nastawiać się na wielkie wyniki, tylko spokojnie obserwować rozwój sytuacji 😉

 

11. Jaka prywatnie jest Agata Czykierda- Grabowska?

Dokładnie taka, jaką widzicie mnie na fanpejdżu ;).

 

12. Jakim mottem kieruje się Pani w życiu?

Nie mam życiowego motta i raczej z przymrużeniem oka traktuję różnego rodzaju powiedzenia i mądrości. Zawsze lepiej prezentują się na internetowym memie, niż w prawdziwym życiu.

 

13. Czy według Pani przyjaźń między kobietą i mężczyzną jest możliwa?

Myślę, że tak, ale muszą zaistnieć odpowiednie warunki.

 

14. Jaką rolę w Pani życiu odgrywają marzenia?

Są motorem napędowym. Fajnie jest do czegoś dążyć, mieć cel i powoli go realizować.

 

15. Gdyby złapała Pani złotą rybkę, o jakie 3 rzeczy by ją Pani poprosiła?

Chciałabym podróżować po świecie, chciałabym móc jeść wszystko i nie tyć ;). Poprosiłabym ją także o zdrowie dla moich bliskich.

 

16. Czy między tworzeniem kolejnych historii, znajduje Pani czas na czytanie książek? Czy ostatnio przeczytała Pani jakąś, która szczególnie zapadła w Pani pamięci?

Bez czytania książek nie byłoby pisania. Czytanie pobudza wyobraźnię i inspiruje. Jest wiele książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie i które cały czas mam w głowie. To na pewno „Dziewczyna o kruchym sercu” Elżbiety Rodzeń, „Złodziejka książek” Markusa Zusaka i wiele, wiele innych.

 

17. Czy zdarza się Pani kupić książkę ze względu na okładkę?

Tak, zdarzyło mi się tak zrobić i to nie raz. Ostatnio kupiłam „Luonto” Melissy Darwood i to był bardzo dobry zakup, bo książka bardzo mi się spodobała.
18. Sezon wakacyjny już się rozpoczął. W jakim miejscu chciałaby Pani spędzić wymarzone wakacje?

Po kilku miesiącach marznięcia marzą mi się tropiki, albo chociaż klimat śródziemnomorski. Na pewno gdzieś, gdzie będzie gorąco.

 

19. Jeśli mogłaby Pani wybrać się w podróż dookoła świata. To jakie 3 miejsca najchętniej by Pani zwiedziła?

Na pierwszym miejscu byłyby to Stany Zjednoczone, które chciałabym przejechać wszerz i wzdłuż. Potem Nowa Zelandia i Wyspy Wielkanocne.

 

 

Serdecznie dziękujemy autorce za poświęcony czas i chęci na udzielenie odpowiedzi na te kilka drobnych pytań 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s