.RECENZJE · Wyd. Bellona

„Pierwsze damy antycznego Rzymu” Anneliese Freisenbruch

 

Autor: Anneliese Freisenbruch
Tytuł: Pierwsze damy antycznego Rzymu
Tytuł oryginału: The First Ladies of Rome
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 616

 

Pierwsze damy antycznego Rzymu. Kobiety, które stały za plecami cesarzy. Autorka prezentuje życiorysy jednych z najbardziej intrygujących kobiet w historii.
Podobnie jak ich współczesne odpowiedniczki, „pierwsze damy” starożytnego Rzymu były specjalnie kształtowane w taki sposób, aby mogły sprostać politycznym wymogom swoich cesarzy, czy to ojców, czy mężów, braci lub kochanków. Kobiety te jednak równie często okazywały się ciężarem i kłopotem – córkę Augusta, Julię, oskarżano o romanse z przynajmniej pięcioma mężczyznami; żona Klaudiusza, Messalina, była morderczą prowokatorką, która przyprawiła rogi i upokorzyła swojego podstarzałego męża, Fausta zaś próbowała uwieść własnego pasierba i zaplanowała jego egzekucję, zanim straciła życie, ugotowana na śmierć.

 

Wszystko, co związane jest ze Starożytnością, szczególnie z Rzymem, ale i Grecją, to moja miłość odkąd pamiętam, tak więc, gdy w oko wpadła mi książka Pierwsze damy antycznego Rzymu, nie było mowy bym przeszła obok niej obojętnie…

 

Książka Anneliese Freisenbruch nie należy do łatwych lektur, jest to bowiem powieść historyczna, naszpikowana wieloma informacjami, jak i domniemaniami na podstawie źródeł, do których dotarła autorka. Nie łudźcie się więc, że przeczytacie ją szybko… Niemniej czas jej poświecony, dla kogoś, kto kocha takie klimaty, nie będzie straconym, autorka bowiem prezentuje ciekawie ujęte obrazy kobiet, które ówcześnie miały duży wpływ na rzymskich cesarzy. I choć osobiście książkę czytałam ratalnie, bo tak było mi wygodnie i dużo lepiej przyswajało informacje zawarte w książce, to jestem w pełni usatysfakcjonowana treścią.

 

Anneliese Freisenbruch przedstawiła obrazy kobiet antycznego Rzymu, które miały wpływ na losy cesarstwa. Obrazy bogate i ciekawie skonstruowane, które ukazują życie ów kobiet nie tylko na scenie politycznej w cieniu swych mężów. Autorka przedstawia także obraz ówczesnego społeczeństwa – podejście do tradycji, edukacji chłopców i dziewcząt, czy wychowywania potomstwa. Czytelnik odkrywa tajniki dbania o urodę, ówczesne trendy modowe i fryzjerskie… Uogólniając – poznaje życie ówczesnych mieszkańców od podszewki.

 

Pierwsze damy antycznego Rzymu opatrzone są bogatą bibliografią, która przyda się każdemu, kto zechce „pogrzebać” w tekstach źródłowych i rozpocząć podróż do antycznego Rzymu na własną rękę.

 

Okładka książki idealnie oddaje jej „ducha”. Szata graficzna zarówno „wierzchnia”, jak i ta w środku świetnie się ze sobą komponują, tworząc przyjemną dla oka całość…

 

Podsumowując: Pierwsze damy antycznego Rzymu to lektura wymagające, a jednocześnie niezwykle przyjemna i ciekawa, zwłaszcza dla kogoś, kto interesuje się tą tematyką. Dzięki niej poznacie zupełnie inny obraz kobiet ówczesnego Rzymu, wkroczycie w zupełnie inny świat i poznacie go z różnych perspektyw… spacerując ulicami antycznych miast…

 

 

Gorąco polecam!

 

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona. 

Jedna myśl na temat “„Pierwsze damy antycznego Rzymu” Anneliese Freisenbruch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s