.RECENZJE · Wyd. Wielka Litera

„Sieć podejrzeń” George Harrar

 

Autor: George Harrar
Tytuł: Sieć podejrzeń
Tytuł oryginału: The Spinning Man
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 320

 

 

Szanowany uniwersytecki wykładowca Evan Birch zostaje oskarżony o zabójstwo uczennicy z pobliskiej szkoły. Gdy dochodzenie wykazało, że na jego samochodzie są ślady jej szminki, rodzina zaczyna wątpić w jego niewinność, a sam oskarżony zaczyna rozumieć, że im bardziej się broni, tym sprawa wygląda gorzej. Każde słowo może być inaczej rozumiane, a kwestia winy i niewinności staje się o wiele bardziej skomplikowana i niebezpieczna niż akademickie teorie.

 

Marzył mi się mocny thriller psychologiczny, taki który wgniecie w fotel, a potęgujące napięcie nie pozwoli oderwać się od powieści. Rzeczywistość okazała się nieco inna, ale nie czuję się zawiedziona tą lekturą.

 

W trakcie czytania zabrakło mi w książce napięcia, które budowałoby nastrój grozy i niepewności w związku z piętrzącymi się „dowodami” winy głównego bohatera. Co prawda każdy kolejny rozdział wnosił coraz to nowsze poszlaki przeciwko Evanowi, stawiał pod znakiem zapytania zaufanie żony wobec niego, to brakowało tutaj tego efektu „wow”, jakie spodziewałam się poczuć podczas lektury.
Nie zmienia to jednak faktu, że Sieć podejrzeń czyta się dość szybko, choć miewałam chwile zwątpienia, czy cokolwiek mnie w niej jakkolwiek zaskoczy…

 

Bohaterowie powieści są nieco enigmatyczni. Głównego bohatera poznajemy dość „szczegółowo”. Jak przystało na filozofa, wszystko rozkłada na czynniki pierwsze, analizuje, rozmyśla… Z jednej strony można zrozumieć analityczny sposób jego postępowania i przyznać mu rację, z drugiej zaś jego osobowość nieco irytuje…
Żona Evana, choć można zauważyć jej brak zaufania do męża w trakcie trwania śledztwa i ogólne niezdecydowanie w życiu, wzbudziło we mnie więcej negatywnych emocji niżeli pozytywnych.
Szczególną sympatią darzę dzieci państwa Birch. Niesforne dziesięcioletnie bliźniaki. Ich dociekliwość i humor kupiły mnie całkowicie.

 

Jak przystało na thriller psychologiczny, rozdział po rozdziale czytelnik zostaje wprowadzany w kolejne etapy wydarzeń dotyczących głównego bohatera. Zauważa zmiany zachodzące w otoczeniu bohatera i nim samym wynikające z sytuacji, w jakiej się znalazł – brak zaufania ze strony najbliższych, wszędobylską prasę i telewizję, która łaknie sensacji… jak podejrzenia potrafią wyrzucić człowieka na margines społeczeństwa i jak odbija się to na nim samym.

 

Podsumowując: Sieć podejrzeń to lekki thriller psychologiczny, który czyta się szybko. Idealny dla fanów tego gatunku, jak  osób, które chciałyby „wejść” w świat thrillerów… z nutą filozofii i zbrodni, której wyjaśnienie okazuje się być bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać…
Idealna na leniwe popołudnie z kubkiem gorącej herbaty

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s