.WYWIAD

Wywiad: Monika Magoska-Suchar, Sylwia Dubielecka

Wraz z Moniką z bloga ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com zapraszam na wywiad z Moniką Magoską-Suchar oraz Sylwią Dubielecką. Autorki 8 marca debiutowały powieścią Klątwa przeznaczenia, która szturmem wdarła się do serc czytelników.
Przyjemnej lektury!

 

zawijas

 

1.Jak zrodził się pomysł na historię Arienne i Severa?

Jakiś czas temu zadecydowałyśmy, że wreszcie zrobimy porządek ze starymi notesami, w których opisałyśmy przygody Severa i jego wybranki. W kilkudziesięciu zapisanych ręcznie tomach zaczytywały się nasze koleżanki jeszcze w liceum i na studiach, więc pomyślałyśmy, że może warto by było przenieść ich treść na komputer i spróbować pokazać je szerszemu gronu odbiorców. Jednak kiedy zaczęłyśmy czytać nasze stare zapiski brzmiały one zbyt infantylnie, a cała historia nie nadawała się do publikacji. Była zbyt oczywista, nie podobało nam się, że Severo był elfem i miał ponad 170 lat!, a bohaterka grzecznie poddawała się woli rodziców. Dodałyśmy pazura starej powieści i tak powstali groźny Mistrz i krnąbrna czarodziejka.

 

 

2. Debiut to ogromny stres. Jakie uczucia towarzyszyły Paniom od chwili, w której dowidziałyście się, że Wasza powieść dostała zielone światło od Wydawcy, a dzień premiery zbliża się wielkimi krokami?

Na początku była euforia. Dosłownie skakałyśmy z radości, kiedy dowiedziałyśmy się, że Novae Res proponuje nam współpracę. Potem czułyśmy podekscytowanie w związku z podróżą do Gdyni, gdzie udałyśmy się na podpisanie umowy z Wydawnictwem. Później zaś zaczęły się schody. Pierwsze korekty, na które miałyśmy ograniczony czas, spędzały nam sen z powiek, a my sfrustrowane walczyłyśmy, aby zdążyć poprawić objętościowy tekst. Do dnia premiery tych emocji towarzyszyło nam coraz więcej. Cieszyłyśmy się i oburzałyśmy na zmianę, czytając recenzje pierwszych czytelników. I ścigałyśmy się same ze sobą, poznając reguły rządzące rynkiem wydawniczym. Przełamywałyśmy własną nieśmiałość, aby wyjść do odbiorcy, nawiązać kontakt z blogerami, znanymi pisarzami, portalami społecznościowymi. Musiałyśmy też zmobilizować się, aby nauczyć się programu do robienia grafik komputerowych przydatnych w promocji. Każdy nasz dzień jest teraz wypełniony skrajnymi doznaniami, ale przez to nie możemy narzekać na nudę.

 

 

3. Co w Waszym życiu zmieniło wydanie książki?

Odkąd wydałyśmy książkę, praktycznie nie mamy czasu dla siebie. Każdą wolną chwilę poświęcamy na promocję powieści, pisanie artykułów, robienie grafik, kontaktowanie się z ludźmi oraz śledzenie reakcji czytelników. Poznałyśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy pomagają nam w rozpowszechnianiu naszego dzieła. Czytając zaś pozytywne recenzje powieści, których pojawia się coraz więcej w Internecie, powoli utwierdzamy się w przekonaniu, że warto poświęcać czas i energię na dalsze pisanie.

 

 

4. Jakiej rady udzieliłyby Panie osobie, która debiut ma dopiero przed sobą?

Najważniejsze to przygotować się mentalnie na dużo pracy. Jeśli ktoś sądzi, że tylko napisze dzieło, wyśle wydawcy, a potem będzie mógł czekać biernie na efekty, to ma mylne przekonanie o debiucie. Początkującego pisarza czeka wiele korekt jego tekstu, możliwe że nawet walka o własny styl, a do tego cały szereg zabiegów związanych z promowaniem książki. Będzie musiał rozbudować siatkę kontaktów i reklamować swą pracę. Ponieważ spotyka się różnych ludzi i różne opinie, warto uzbroić się w cierpliwość, ale też niezłomność, by nie poddawać się przy niepowodzeniach, nieprzychylnych recenzjach, tylko działać dalej.

 

 

5. W jednej z recenzji „Klątwy przeznaczenia” padł „zarzut”, jakoby w książce pojawiła się scena o zabarwieniu dewiacji seksualnej, jaką jest pedofilia… Jaka była Wasza reakcja na podobną insynuację?

Gdyby akcja książki była osadzona w czasach współczesnych, można byłoby postawić taki zarzut, jednak realia „Klątwy Przeznaczenia” są zbliżone do średniowiecza. Bohaterowie mówią stylizowanym językiem, kobiety noszą długie suknie, a mężczyźni walczą mieczami. W tamtych czasach nie było niczym nadzwyczajnym, że zawierano małżeństwa między ludźmi o znacznej różnicy wieku, ponieważ zaś chciałyśmy jak najwierniej oddać klimat dawnych lat, nie uważamy, aby książce można było zarzucić promowanie jakichkolwiek dewiacji. Poza tym powieść jest przeznaczona dla dojrzałego odbiorcy, który potrafi odróżnić fikcję od rzeczywistości. Mamy nadzieję, że osoby sięgające po nią będą umiały podejść z dystansem i zdrowym rozsądkiem do przedstawionych wydarzeń.

 

 

6.”Klątwa przeznaczenia” – ależ to potwór – taka była moja pierwsza reakcja, gdy zobaczyłam, jak duża jest ta książka. Nie obawiałyście się Panie, że tak obszerna powieść może mieć problem z wybiciem się na polskim rynku?

Pisząc powieść, nie zastanawiałyśmy się nad jej objętością. Chciałyśmy zawrzeć całą treść w jednym tomie, więc nawet gdy samego tekstu wyszło kilkaset stron, nie rozważałyśmy jego podziału na dwa tomy. To jest po prostu całość, uważamy zaś, że sposób prowadzenia przez nas opowieści sprawia, że czyta się ją wyjątkowo szybko. A co do wybijania się na polskim rynku, to przecież „Gra o tron” cieszy się popularnością i u nas, a do krótkich lektur nie należy.

 

 

7. Padały wobec „Klątwy przeznaczenia” także „zarzuty”, jakoby dało się odczuć, które fragmenty pisała konkretna z Pań… Osobiście nie miałam takich odczuć, ale jak to jest pisać powieść wspólnie? Czy łatwo było wypracować jednolity styl, dojść do kompromisów?

Jeśli ktoś potrafi odróżnić konkretne fragmenty pisane przez którąś z nas, to możemy tylko pogratulować spostrzegawczości, gdyż nam samym w niektórych partiach tekstu ciężko odróżnić, spod czyjego pióra one wyszły. Piszemy naprzemiennie, wymieniając się albo pojedynczymi kwestiami w dialogach, albo dłuższymi częściami. W „Klątwie” zdarza się nawet, że całe sceny pisane są przez jedną z nas. O tym, jak tworzymy, decydujemy wcześniej, potem zaś obie sczytujemy całość, poprawiając jedna drugą. Nie ujednolicamy stylów celowo, ale każda dodaje coś od siebie, albo modyfikuje tekst przy korekcie, aby był spójny i poprawny. Lubimy ten sposób współpracy, trochę brak reguły, gdyż to zostawia nam miejsce na dużą swobodę, interakcję, daje pole do popisu, a jednocześnie stanowi wielką niewiadomą. Nigdy do końca nie wiemy, dokąd zaprowadzi nas wyobraźnia.

 

 

8. Książka cieszy się obecnie dużą popularnością, szybko znika z magazynów wielu księgarni… Spodziewałyście się Panie takiego zainteresowania Waszym debiutem?

Pozytywne recenzje, jakie otrzymujemy, przerosły nasze oczekiwania. Wiedziałyśmy, że w liceum nasze koleżanki z przejęciem śledziły pierwotne losy Severa i jego wybranki, i marzyłyśmy o tym, aby miało to przełożenie na szerszą grupę odbiorców. Tym bardziej więc cieszymy się za każdym razem, gdy pada miłe słowo na temat powieści, a do nas docierają informacje, że w niektórych miejscach książka już została wykupiona. Skrycie liczymy na więcej.

 

 

9. Co najbardziej motywuje Panie do podejmowania kolejnych działań promujących „Klątwę przeznaczenia”?

Reakcje czytelników. Nie tylko pozytywne recenzje, ale także aktywność odbiorców na naszym fanpage’u. Dzięki ich zaangażowaniu wiemy, co się podoba bardziej, a co mniej. Dowiadujemy się, gdzie jeszcze możemy skierować ofertę naszej powieści, na jakich witrynach umieścić, w jakiej formie. Z wdzięcznością przyjmujemy wszystkie dobre rady od bardziej doświadczonych w tym świecie pisarzy i blogerów, a dostrzegając ich zapał do promowania „Klątwy Przeznaczenia”, same wkładamy tym więcej wysiłku w działania mające na celu rozpowszechnienie książki.

 

 

10.Dlaczego akurat fantasy? Czy jest to Wasz ulubiony gatunek?

Uważamy, że dobra książka to nie kwestia gatunku, a ciekawego pomysłu i jego realizacji, dlatego sięgamy po pozycje z zakresu literatury kobiecej, obyczajowej, fantasy. Czytamy kryminały, powieści historyczne, przygodowe, a ostatnio- ze względu na fakt bycia młodymi mamami- także książki dziecięce. Mimo to same pewnie nigdy nie napiszemy powieści osadzonej w czasach współczesnych. Prowadząc akcję w realiach zbliżonych do średniowiecza, odrywamy się zupełnie od naszej rzeczywistości. Piszemy bajkę, z tym że dla dorosłych, w której lubimy, gdy dzieją się rzeczy niezwykłe, a szara codzienność oprószona jest magią. Dlatego z pewnością jeśli chodzi o naszą twórczość pozostaniemy wierne temu gatunkowi.

 

 

11. Co spowodowało, że zdecydowałyście się Panie wydać wspólnie książkę?

Nigdy nie rozważałyśmy pisania osobno. Tak po prostu było od zawsze. Odkąd się poznałyśmy, piszemy razem. Cała zabawa polega na wspólnej wymianie myśli i zdań. Dokładnie omawiamy to, co tworzymy, komentujemy i często śmiejemy się z postaci i sytuacji, w jakich je stawiamy. Nierzadko też zdarza się, że w jednym momencie wypowiadamy dokładnie takie same słowa, co rozbawione, kwitujemy zgodnym stwierdzeniem: „Telepatia”. Współpracując, motywujemy się wzajemnie i inspirujemy. W pojedynkę trudniej byłoby nam to osiągnąć.

 

 

12. Gdy nie pracujecie nad kontynuacją losów Arienne i Severa, jakim przyjemnościom i obowiązkom się oddajecie…

Największą część naszego życia zajmuje dom i rodzina. To im poświęcamy praktycznie cały czas, główną uwagę skupiając na naszych pociechach. Natomiast w wolnych chwilach Monika uwielbia biegać po sklepach w poszukiwaniu modowych „perełek”. Sylwia najchętniej słucha muzyki, nuci ciągle pod nosem i tańczy, kiedy może. Obie też lubimy czasem wieczorem odprężyć się przy dobrym filmie czy też książce.

 

 

13. Autorki „Klątwy przeznaczenia” prywatnie są…

Przyjaciółkami ze szkolnej ławki. Poznałyśmy się w liceum, chodziłyśmy do jednej klasy, siedziałyśmy razem i pisałyśmy nasze powieści w kupowanych wspólnie notesach. Choć po maturze nasze drogi się rozeszły, gdyż każda obrała inny kierunek studiów- Monika prawo, a Sylwia filologię angielską- to nigdy nie przestałyśmy pisać razem.

 

 

14. Największe marzenia Pań to…

Sukces na miarę „Gry o tron”. Jak już marzyć, to z rozmachem. Chciałybyśmy, aby „Klątwa” została przetłumaczona na język angielski, sprzedała się w milionowych nakładach na całym świecie, a potem jeszcze została zekranizowana w formie serialu w Hollywood. Ach, który pisarz o tym nie śni?!

Jednak powściągając wodze swej wyobraźni, to na czym najbardziej nam zależy w tym momencie, to aby zaistnieć na rynku wydawniczym, aby zdobyć czytelników, dzięki którym będziemy mogły pisać i publikować dalsze losy naszych bohaterów oraz realizować pomysły na kolejne powieści.

 

 

15. Jeśli miałyby Panie znaleźć się na miejscu Arienne i starać się o protektorat jednego z Mistrzów, to kogo byście wybrały?

Każda z nas jest inna, dlatego w podobnym przypadku nasze wybory różniłyby się. Monika nie mogłaby się oprzeć przystojnemu, porywczemu i władczemu Mistrzowi Walk, Sylwia zaś pewnie wolałaby uśmiechnąć się do opanowanego, wyważonego i poukładanego Mistrza Magii.

 

 

16. Wiadomo, że często wybierając/ kupując książkę, sugerujemy się okładką/ tytułem/opisem? A jak to jest z Wami? Czy oceniacie książkę po okładce?

Chyba podobnie do innych kierujemy się tym, co widzimy. Najpierw zwracamy więc uwagę na tytuł i okładkę. Jeśli te są zachęcające, sięgamy po opis, a gdy ten zapowiada się obiecująco, podczytujemy pierwsze zdania i kartkujemy środek, aby ocenić styl. Wówczas dopiero decydujemy, czy chcemy poświęcić czas na lekturę dzieła, czy jednak wolimy poszukać czegoś innego.

 

 

17. Książka, która ostatnio zrobiła na Was duże wrażenie to…

Monikę porwał „Zapomniany ogród” Kate Morton. Sylwia z największym zapałem czytała ostatnio tomy „Gry o tron” G.R.R. Martina i nie może doczekać się kontynuacji.

 

 

18. Jakim mottem kierujecie się w życiu?

Monika wierzy, że „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Niejednokrotnie przekonała się, że w czasie kryzysu, kiedy potrzebowała pomocy innych, ci odwracali się od niej, milczeli lub co jeszcze gorsze udzielali „dobrych rad”. Wydanie książki także okazało się sprawdzianem dla przyjaciół, tak że do tego utartego powiedzenia mogłaby dodać inne stwierdzenie- przyjaciel to ten, który potrafi cieszyć się twoim sukcesem.

Sylwia nie kieruje się konkretnym mottem. Wierzy w ludzi, w to, że w każdym człowieku można dostrzec dobro, nie doszukuje się podtekstów, ufając w szczerość intencji innych. Na co dzień stara się postępować tak, aby żyć z nimi w zgodzie. Wychodzi z założenia, że życie jest za krótkie, aby kłócić się o drobiazgi.

 

 

19. Czy uważacie, że losem każdego z nas kieruje przeznaczenie? A może wszystko, co dzieje się w naszym życiu jest efektem naszych decyzji życiowych?

Gdybyśmy zawierzały nasze losy przeznaczeniu, miałoby to bardzo negatywny wydźwięk. Czegokolwiek byśmy nie zrobiły i tak efekt byłby z góry przesądzony. Wolimy więc wierzyć, że mamy wpływ na nasze życie i to my decydujemy o tym, jak będziemy je kształtować, co ma chociażby odzwierciedlenie w naszym podejściu do promocji. Ufając w swoje działania, robimy, co tylko można, aby móc zaistnieć na rynku wydawniczym. Nie czekamy, aż czytelnik sam przyjdzie do nas, tylko same próbujemy go znaleźć i zachęcić do lektury.

 

 

20. Wasz ulubiony bohater literacki to…

Bohaterem, którego losy z przejęciem śledziła Monika- zwłaszcza w opowiadaniach i pierwszych tomach sagi- jest waleczny Geralt- Wiedźmin wykreowany przez A. Sapkowskiego. Z kolei Sylwia zawsze uwielbiała planującego i powoli realizującego zemstę za swe krzywdy Hrabiego Monte Christo, tytułowego bohatera powieści A. Dumasa.

 

 

21. Czy macie jakieś cechy wspólne z głównymi bohaterami Waszej powieści?

Pewnie każdy z nas mógłby odnaleźć jakąś cechę siebie w głównych bohaterach, gdyż ci są postaciami złożonymi, mają zarówno wady jak i zalety. Monika jest zdeterminowana i waleczna jak Severo. Sylwia to marzycielka, która podobnie do Arienne lubi czasem dać się ponieść swojej wyobraźni. Pomimo że główne postaci naszej powieści różnią się od siebie, to- tak jak i nam- można przypisać im sumienność i obowiązkowość.

 

 

22 .Kiedy planujecie Panie wydać kontynuację „Klątwy przeznaczenia”. Długo Wasi fani winni będą czekać na dalsze losy dwojga uwielbianych bohaterów? I czym tym razem zaskoczycie czytelników?

Nie mamy konkretnych planów. Najpierw musimy napisać książkę, a ostatnio prawie nie tworzymy ze względu na natłok zadań związanych z promowaniem powieści. Z niecierpliwością więc wyczekujemy na moment wytchnienia, kiedy wreszcie będziemy mogły w pełni poświęcić się naszej pasji. Same chciałybyśmy już wiedzieć, dokąd podążymy z bohaterami, bo choć uzgodniłyśmy zakończenie powieści i znamy już część ich drogi, to wiele kwestii pozostaje dla nas tajemnicą. Z pewnością w kontynuacji powieje mrokiem, ale też wsłuchując się w reakcje naszych czytelników, dodamy do niektórych scen nieco więcej pikanterii, by magia książki pozostała z odbiorcą jeszcze na długo po zakończeniu przez niego lektury.

 

 

 

Serdecznie dziękujemy autorkom za poświęcony czas i chęć udzielenia odpowiedzi na skromne dwadzieścia dwa pytania.

 

 

 

zawijas

 

Pozdrawiam,
M.

Jedna myśl na temat “Wywiad: Monika Magoska-Suchar, Sylwia Dubielecka

  1. Ciekawy wywiad! Wydanie książki to samo w sobie ogromna przygoda. Nawet nie myślałam, że to taki pracochłonny proces – właściwie jak praca na cały etat. Książki jeszcze nie czytałam, ale słyszałam parę dobrych opinii. Jestem ciekawa jak wygląda nawiązanie współpracy z takim wydawnictwem jak Novae Res. Pewnie nie jest łatwo?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s