.RECENZJE · Wyd. Wilga

„Klucz Blackthorna” Kevin Sands

 

Autor: Kevin Sands
Tytuł: Klucz Blackthorna
Tytuł oryginału: The Blackthorn Key
Cykl: Klucz Blackthorna t.1
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 320

 

 

Londyn, 1665 rok. Bystry i pojętny Christopher Rowe jest uczniem w aptece mistrza i życiowego przewodnika Benedicta Blackthorna, który uratował go przed smutnym losem sieroty. W czasie wolnym od nauki tworzenia tajemniczych mikstur, czytania opasłych ksiąg i rozwiązywania łamigłówek, chłopak najchętniej spędza każdą minutę ze swoim przyjacielem Tomem. Idyllę przerywa nagle seria mrożących krew w żyłach morderstw londyńskich aptekarzy. Christopher musi znaleźć rozwiązanie zagadki, zanim sam stanie się ofiarą. Czy uda mu się zrobić użytek ze swoich talentów oraz zdobytej wiedzy i uchronić cały świat przed nadciągającym niebezpieczeństwem?

 

Nie ma chyba przyjemniejszej rzeczy niż ponownie poczuć się jak dziecko oczarowane niezwykłą historią. Historią, która przenosi w zupełnie inny świat… pełen mrocznych tajemnic, zagadek, sekretnych eliksirów i której lektura zapiera dech w piersi… dosłownie.

 

Debiutancka powieść Kevina Sandsa ma w sobie nieodparty urok i klimat siedemnastowiecznego Londynu. Barwne opisy sprawiają, iż obrazy same „stają” przed oczami, pozwalając kroczyć ówczesnymi ulicami. Styl autora porywa od pierwszych stron. Rozdział po rozdziale buduje napięcie, jednocześnie intrygując, co nie pozwala oderwać się od książki choćby na chwilę… czy potrzeba czegoś więcej?

 

Dobrej fabuły… połączenie fantastyki z wątkiem kryminalnym albo kryminału z elementami fantastyki (jak zwał tak zwał) i stworzenie historii przeznaczonej dla czytelnika w wieku 10+, jest połączeniem idealnym. Wyważona ilość każdego „składnika” sprawia, że książkę czyta się szybko, a ilość tajemnic i zagadek wcale nie przytłacza, ba! idealnie się ze sobą zgrywają, tworząc spójną całość.

 

Bohaterów powieści nie sposób nie polubić, zarówno postrzelony, ale jakże inteligentny i bystry Christopher oraz jego przyjaciel Tom, który ratuje go w każdej sytuacji… Duet tak skrajnie różny, ale jakże zgrany… Autor świetnie ukazał obraz przyjaźni, szczerej i prawdziwej, o jakiej marzą nie tylko dzieci, ale i dorośli…
Pobocznych postaci jest mnóstwo, jednak nie tworzy to chaosu, wręcz idealnie ubarwia całość fabuły, dodając jej niewątpliwie wielowymiarowości i głębi.

 

Podsumowując: Klucz Blackthorna to szalenie ciekawa powieść skierowana do młodego czytelnika. Książka wciąga i porywa swoją oryginalnością, a dodatkowo elementy historyczne są przyjemnym dodatkiem do wątku kryminalnego połączonego z nutą fantastyki. Dopracowana co do najmniejszego szczegółu… jest idealna także dla czytelnika, który pełnoletniość już dawno ma za sobą… Dobra lektura gwarantowana! A to dopiero pierwszy tom przygód młodego aptekarza… 🙂

 

Gorąco polecam!

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Wilga (Grupa Wydawnicza Foksal)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s