.RECENZJE · Inne wydawnictwa

[PRZEDPREMIEROWO] „Druga strona Anioła” Oliwia Szadkowska

PREMIERA 27-02-2017

 

Autor: Oliwia Szadkowska
Tytuł: Druga strona Anioła
Wydawnictwo: Psychoskok
Liczba stron: 248

 

 

W życiu nie wszystko musi mieć sens, aby mogło dziać się naprawdę. To właśnie przydarzyło się Ann, zwykłej, niczym niewyróżniającej się nastolatce, która poznaje zupełnie inną rzeczywistość. Dzięki niej odkrywa głęboko ukryte, choć nietrudne prawdy życiowe. Jednak z nimi jej życie wcale nie jest łatwiejsze… Kim tak naprawdę jest Anna i co jest prawdziwym celem jej życia?

 

Sięgając po Drugą stronę Anioła, nastawiałam się na lekką książkę młodzieżową z fantastyką w tle… Trochę miłości i młodzieńczego romansu, aniołki, czary-mary i cała historia – przyjemnym było rozczarowanie, iż historia opisana w książce do ckliwego romansu młodzieżowego nie należy…

 

Zacznę jednak od jednego mankamentu książki, a jest nim stylistyka. W niektórych zdaniach brakowało znaków interpunkcyjnych. Inne zaś były nie do końca logicznie skonstruowane (przynajmniej nie dla mnie), a jeszcze inne oznaczały się mnogością czasowników – Wstałam, wzięłam prysznic, pościeliłam łóżko, zjadłam śniadanie, założyłam kurtkę i wyszłam do szkoły – mniej więcej w tym klimacie. Zdecydowanie część takich tworów można było skrócić bądź ująć inaczej… tak jak opisy, m.in. opis pokoju głównej bohaterki – czy rzeczywiście był on aż tak istotny, jeśli chodzi o szczegóły? Innymi słowami, krócej i byłoby idealnie.

 

Przechodząc do plusów, autorce nie można odmówić pomysłu na fabułę zbudowanego wokół motywu aniołów. Książek z aniołami w tle czytałam wiele, w przeróżnych kompilacjach, a mało które ich wydanie przypadło mi do gustu. W przypadku Drugiej strony Anioła urzekło mnie to, jak Oliwia Szadkowska ukazała „klasyfikację” aniołów, ich zadania, a także poszczególne historie tych bytów, które wkroczyły w życie Anny, jak i samą jej rolę w całej tej anielskiej historii. Autorka dopracował to, co do najmniejszego szczegółu, dzięki czemu książka zyskała głębie i swoisty charakter.

 

Historia oscyluje na granicy walki dobra ze złem. Nic w życiu Anny nie jest oczywiste, a to, co wydaje się prawdą jedyną i niepodważalną na pierwszy rzut oka, w rzeczywistości nie zawsze nią jest… przynajmniej nie do końca. Główna bohaterka zmuszona jest do analizowania wszelkich informacji, jakie związane są z jej wyjątkowością i aniołami oraz podejmować decyzję, komu i w co uwierzy i co ostatecznie zrobi, bo nic do końca nie jest ani czarne, ani białe… a każda decyzja niesie za sobą pewne konsekwencje.

 

Oczywiście, jak przystało na książkę o aniołach, nie mogło zabraknąć miłości. Miłości kobiety do mężczyzny, człowieka względem innego człowieka, czy też miłości pokładanej w wierze w Boga, umiejętności wybaczania i śmierci… sprawach istotnych w życiu każdej jednostki.

 

Autorka porusza w książce także pewne niedowartościowanie dziecka przez rodzica, poczucie braku miłości i akceptacji, które na pierwszy rzut oka mogą stwarzać mylny obraz, jakoby rodzic nie kochał swojego dziecka i nie akceptował go takim, jakie jest… lecz, jak powszechnie wiadomo, nie każdy potrafi okazywać uczucia, a by „odczarować” mylne wrażenie, czasem może być za późno… za późno na cokolwiek…

 

Podsumowując: Druga strona Anioła to niewątpliwie ciekawa lektura, którą pomimo pewnych błędów stylistycznych, czyta się niezmiernie szybko, a przede wszystkim z przyjemnością. Akcja jest dynamiczna, pełna tajemnic, które wciągają czytelnika, a zakończenie pozostawia pewien niedosyt… Historia zwykłej dziewczyny, która okazała się nie do końca zwykłą. Historia o miłości, odnajdywaniu prawdy, życiu, śmierci i przebaczeniu… Warta spędzenia nad nią kilku godzin…

 

Polecam!

 

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok

 

2 myśli na temat “[PRZEDPREMIEROWO] „Druga strona Anioła” Oliwia Szadkowska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s