.RECENZJE · Inne wydawnictwa

„Bułgaria znana i nieznana. Kierunek Burgas!” Skarlet Albert

Bez_tytułubulgariaa_1

 

Autor: Skarlet Albert
Tytuł: Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas!
Wydawnictwo: Skarlet&Albert
Liczba stron: 177

 

Lato co prawda już za nami, ale sezon wypoczynkowy trwa nadal. A niektóre kraje, czy miejsca, warto odwiedzić właśnie na jesieni…
Idealnym wyborem na jesienny wypoczynek będzie Bułgaria.

 

Z reguły nie sięgam po żadne przewodniki itp. ze względu na zbyt oficjalny i sztywny w jaki prezentowane są w nich informacje dotyczące różnych atrakcji turystycznych, walorów przyrodniczych etc. Ostatni jaki miałam w ręku był przewodnikiem po Londynie i był po angielsku! – poza obrazkami, nic więcej mnie w nim nie zainteresowało (i nie, nie dlatego, że nie znam angielskiego… :D) .
W przypadku Bułgaria znana i nieznana. Kierunek Burgas! nie ma mowy o suchych informacjach opatrzonych nieziemskimi fotografiami (podrasowanymi w photoshopie?). Tutaj (w tej książce) znajdziecie przepięknie przedstawioną wędrówkę od stolicy Bułgarii – Sofii, w kierunku Burgas. Napisaną bajkowym językiem (dosłownie!). Czytając miałam wrażenie, że znów mam kilka lat (załóżmy, że 7.), siedzę na kolanach dziadka, który opowiada mi magiczne i zapierające dech w piersi opowieści o tym niesamowicie różnorodnym kraju bałkańskim. Różnorodnym pod wieloma względami – architektonicznym, krajobrazowym, etnicznym, kulturowym, religijnym i historycznym. Kraju, w którym znajdziecie nuty antyczne, czy orientalne… Gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, a na każdym kroku człowiek może „wpaść” na jakiś historyczny artefakt…

 

Autorzy w niesamowicie przystępny i intrygujący sposób wplatają w informacje o danym miejscu różne legendy i podania, opowieści ludowe, które od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie i w wielu miejscach kultywowane po dziś dzień.

W przewodniku wspomniane są liczne eko-ścieżki, rezerwaty krajobrazowe, architektoniczne, czy obszary archeologiczne, a także adnotacje o poszczególnych obiektach/miejscach wpisanych na listę UNESCO.

Opisy flory i fauny, zwłaszcza gatunków charakterystycznych dla danego regionu, bądź niespotykanych nigdzie indziej przyjemnie uzupełniają całą opowieść o Bułgarii, jej pięknie i niepowtarzalności.

Przyjemnym dodatkiem jest również rozdział poświęcony kuchni bałkańskiej, ze wzmiankami o charakterystycznych produktach z jakich słynie.

Przewodnik ten zawiera też takie informacje, o atrakcjach turystycznych na jakie mogą natknąć się turyści wędrujący w kierunku Burgas, czy przydatny „słownik” z przydatnymi słówkami/zwrotami.

Wszystko to opatrzone przejrzystym spisem treści i indeksem zdjęć użytych na łamach przewodnika.

 

Jedyne do czego skłonna byłabym się przyczepić, to miejscami występujące błędy stylistyczne oraz „rozrzucone” opisy do zdjęć, które moim zdaniem powinny być bezpośrednio pod zdjęciem, bądź na początku strony następującej po zdjęciu.
Więc, to takie techniczne uwagi 🙂

 

Teraz zapytacie, czy warto sięgnąć po taki nietypowy przewodnik?
Warto! Z całą pewnością warto… Myślę, że dużo przyjemniej poznawać „coś nowego” w taki barwny i trochę „zaczarowany” sposób, niż przeczytać „suche” informacje, które niejednokrotnie bardziej zniechęcają niż zachęcają do odwiedzenia danego miejsca, czy atrakcji turystycznej…

Więc jeśli wybieracie się na Bałkany, mając w planach wycieczkę po Bułgarii, koniecznie zaopatrzcie się w egzemplarz Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas!, a nie ominie Was nic ciekawego!.

 

 

Polecam.

Jedna myśl na temat “„Bułgaria znana i nieznana. Kierunek Burgas!” Skarlet Albert

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s