.RECENZJE · Inne wydawnictwa

Trylogia „Spętani przez bogów” Josephine Angelini

spętaniduze20160424_185534

Autor: Josephine Angelini
Tytuły: Spętani przez bogów; Wędrówka przez sen; Bunt bogini
Tytuł oryginału: Stracrossed; Dreamless; Goddess
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 400; 366; 368

 

 

Ich przeznaczeniem jest odwieczna nienawiść.
Ich pragnieniem – wieczna miłość…
Czy miłość zdoła przezwyciężyć przeznaczenie?
Helena Hamilton przez całe swoje szesnastoletnie życie czuła się inna, choć nie chciała tego okazywać. A teraz zaczyna dręczyć ją sen… Powraca co noc. Helena wędruje przez jałową pustynię. Rano budzi się cała w pyle i krwi. A w dzień widzi trzy płaczące kobiety w bieli…
A potem w liceum zjawia się Lucas, najpiękniejszy chłopak, jakiego spotkała. Wzbudza w niej, tak nieśmiałej i łagodnej, szaleńczą nienawiść. Dlaczego pierwszego dnia Helena próbuje zabić go na oczach całej szkoły?
Wkrótce Lucas odkrywa przed nią, że oboje mają odegrać rolę w tragedii napisanej przez los tysiące lat temu i zsyłanej na świat przez greckie boginie zemsty
Co stanie się z ich miłością?
                                                            ~*~

Helena wie już, że tylko ona – potomkini Heleny Trojańskiej – może przerwać odwieczny cykl zemsty i uwolnić od klątwy siebie i swoją boską rodzinę.
Nocą wędruje przez bezkresną krainę Podziemia. W dzień walczy z potwornym zmęczeniem i coraz bardziej traci siły – fizyczne i duchowe. Nie dałaby rady wracać tam co noc – gdyby nie Lucas.
Lecz Lucas bardzo się zmienił i Helena nie jest już pewna jego uczuć. Czy Orion, nowy chłopak w szkole, pomoże jej walczyć dalej i powstrzymać gniew Furii?
Świat antycznych bogów coraz bardziej przenika się ze światem śmiertelników, a życie Heleny pogrąża się w chaosie. Lecz najgorsza jest świadomość, że nie potrafi zapomnieć o Lucasie… i że wciąż myśli o Orionie. Że kocha ich obu.
Czy jest gotowa oddać za nich życie?
                                             ~*~

Ekscytujący finał romantycznej trylogii wypełnionej miłością, nienawiścią i zemstą greckich bogów. 
Ich przeznaczeniem jest odwieczna nienawiść. 
Ich pragnieniem – wieczna miłość. 
Teraz Helena musi ostatecznie wybrać pomiędzy dwoma ukochanymi… 
Wspaniała opowieść o uczuciu, niebezpieczeństwie, mitologii i odkrywaniu samej siebie. 
Helena Hamilton, pozornie zwyczajna szesnastolatka z amerykańskiego miasteczka, jest potomkinią Heleny Trojańskiej. Poznała już swoje przeznaczenie i rolę, jaką ma odegrać w planach bogów. Wie, że musi co noc przemierzać Podziemie, by zapobiec krwawej wojnie i uwolnić swoją rodzinę od klątwy. 
Do tej pory dodawała jej sił miłość Lucasa. I pomoc tajemniczego Oriona, który podczas wędrówek przez mityczną krainę umarłych stał się jej tak bliski. Lecz teraz 
Przepowiednia ostrzega Helenę, że ktoś, komu ufa, jest zdrajcą… 
Helena wciąż nie jest pewna, czy kocha Oriona, czy Lucasa. Rozdarta pomiędzy uczuciem do nich obu musi teraz ostatecznie zdecydować. I raz jeszcze zejść do Hadesu, żeby wyrwać ukochanego z królestwa śmierci…
„Spętani przez bogów”, trylogia o starożytnej wojnie, która musiała odbyć się współcześnie, o bogach, herosach, ale także o uczuciach tak silnych i tak bardzo sprzecznych – miłość i nienawiść. Josephine Angelini stworzyła ciekawą fabułę opartą na mitologii greckiej i zręcznie ją uwspółcześniła. Wydawać by się mogło, że bogowie i herosi to bohaterowie starożytnych mitów, zapomniani i już nieobecni, a jednak te książki pokazują, że mogą być także bohaterami współczesnymi, nawet jeśli nierealnymi (chociaż kto wie? ).
Zabierając się za lekturę pierwszego tomu, miałam mieszane uczucia, co wyniknie dalej. Najgorsze było pierwsze ok. 90 stron, gdzie panował chaos – oczywiście w moim odczuciu – bo jak zrozumieć, że obcych sobie ludzi może tak bardzo nienawidzić się od pierwszego wejrzenia (!).  Otóż można, po 90 stronie, wówczas książka nabiera rumieńców, gdy fakt po fakcie wychodzi na jak i płynnie rozwija wątek głównej bohaterki  Heleny Hamilton –  uczucie do Lucasa i w późniejszym czasie Oriona,  jej rozwój jako Sukcesorki i przede wszystkim misja jak ocalić światy przed olimpijskimi bogami.
Każdy z tomów miejscami stawał się nudny i miałam wrażenie, że akcja strasznie się przeciąga, jak gdyby autorka na siłę chciała dodać coś, bez czego cała opowieść mogłaby się obyć, a przez co nabrała by tempa. Dodatkowo „podsumowanie” Heleny w ostatnim tomie, to nagromadzenie wszystkich boskich przymiotów, dla mnie to było już za dużo. Taki „boski” przepych – najsilniejsza, posiadająca wszelkie talenty, bardziej boska niż sam Zeus. Być może odbiór tego byłby z mojej strony inny gdyby to wszystko nie wylewało się z każdej strony.
Dużym zaskoczeniem było dla mnie zakończenie. Nie spodziewałam się zupełnie takiego rozkładu ról jeśli chodzi o wypełnienie się przepowiedni. Duży plus. Dodatkowymi zaletami całości jest bardzo przyjemny, przystępny język. Książki ogólnie czytało się z zainteresowaniem i taką niepewnością co będzie dalej..  Także jeśli ktoś jest fanem mitologii (tak jak ja!) i literatury młodzieżowej, a przede wszystkim chce podjąć ryzyko i sprawdzić jak taki mix wygląda od środka, zachęcam do lektury, z pewnością książka przypadnie Wam do gustu!.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s